... děláme šperky více než 20 let

Jak poznat diamant

Přírodní diamant je netvrdší nerost, který je možné na naší planetě nalézt. Je naprosto fascinující, že něco tak krásného může vzniknout vlastně náhodou jen tak v přírodě. Stejně tak lze ale diamant vyrobit uměle. Mnozí podvodníci poté průmyslově vyrobené diamanty vydávají za ty pravé, přírodní, jejichž cena je samozřejmě pro jejich unikátní původ mnohonásobně vyšší.

Jak tedy nenaletět, či zjistit, jestli je diamant pravý nebo ne? Existuje na to několik způsobů – nejjednodušší je samozřejmě vyžádat si při nákupu certifikát pravosti. Na větší kameny se vystavují mezinárodní certifikáty - GIA (Gemologi Institute of America), HRD (Antwerp World Diamond Centre) nebo IGI (International Gemological Institute). Takovýto certifikát má několik parametrů, které by šlo jen těžce zfalšovat. Za prvé je to unikátní číslo, na jehož základě, pokud jej zadáte do databáze, naleznete informace o tomto konkrétním diamantu. Na stejném principu funguje také QR kód. Zjistíte tak velikost diamantu v karátech, jeho čistotu, barvu i to jak byl zbroušen. U menších kamenů se vystavují certifikáty jen od výrobce šperku, tedy zlatníka. Seriozní zlatník pak ručí za to, že ve šperku je diamant, který v certifikátu deklaruje.

Pokud takovýto dokument nemáte, je možné nechat diamant posoudit odborníkem v renomovaném zlatnictví. Jsou však také způsoby, jak pravost diamantu poznat i doma s minimálním vybavením.

Při bližším zkoumání se můžete zaměřit na třpyt. Pravý diamant je i po letech stále třpytivý, na rozdíl třeba od zirkonu.

Pomocí klenotnické lupy lze nahlédnout na diamant ještě blíže. Všímejte si „nedokonalostí“ (inkluzí). Pravý diamant nějaké pravděpodobně bude mít – na některých místech odlišné zbarvení nebo příměs jiného minerálu. Uměle vyrobený diamant by k těmto odlišnostem neměl, jak přijít.