... děláme šperky více než 20 let

Jak poznat zlato

Máte doma šperk, o jehož kvalitě máte pochybnosti? Nejlepší způsob, jak zjistit pravost zlata, je odnést jej dobrému zlatníkovi. Ten zároveň určí i počet karátů, které udávají hodnotu zlatého šperku.

Jsou ale také možnosti, jak poznat pravost zlata svépomocí. Některé způsoby jsou již na první pohled nebezpečné, jako například polévání zlata kyselinou dusičnou nebo mohou zlatý šperk poškodit (zkouška s keramickým talířkem – šperk se může poškrábat).

V prvé řadě je třeba zmínit, že ryzí zlato je velmi měkké a pro potřeby šperkařství nepraktické. Proto se používají slitiny zlata, přičemž jeho zastoupení ve slitině je právě udávané v karátech.

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, jak cenný kousek máte v ruce, je najít „punc“. Punc musí mít každý šperk, který je těžší více než 0,5 g a najdete jej většinou na vnitřní straně šperku, v případě náhrdelníků či náramku v blízkosti jeho zapínání. Čím vyšší číslo zde naleznete, tím více zlata šperk obsahuje.

Pokud je puncovní číslo nečitelné, dost pravděpodobně se jedná o padělek.

Pozor, starší kousky nemusí mít puncovní číslo, případně i toto puncovní číslo může být padělané. Proto je dobré všímat si i dalších indicií.

Pokud „zlato“ na kůži zanechává černé otisky, pravděpodobně to bude pouze nějaký kov, který jako zlato vypadá.

Dobrým pomocníkem je také obyčejný bavlněný hadřík. Zkuste jím šperk pečlivě a intenzivně přeleštit. Na pravém šperku výsledek leštění to nepoznáte, padělaný se však rychle ošoupe.

Co ještě můžete zkusit? Pokud máte šperk podobné velikosti, o jehož pravosti nepochybujete, zvažte jej a váhu porovnejte se zkoumaným šperkem. Měly by vážit podobně. Pokud zkoumaný váží méně, je dost pravděpodobné, že o pravé zlato nejde.

Máte-li také silný magnet, zkuste, jestli váš šperk přitahuje. Zlato není magnetické, proto by se nic nemělo stát. Tady ovšem pozor. To, že není předmět magnetický, ještě neznamená, že je pravý. Nemagnetických slitin totiž existuje mnohem více.

Rada pro vás: Šperky nakupujte pouze u renomovaných prodejců, kteří jsou registrováni u puncovního úřadu. Jen tak si můžete být jistí, že nenaletíte podvodníkovi.