... děláme šperky více než 20 let

Jak se nejčastěji zničí šperky a jak tomu předejít?

Pravidelná péče o šperky a jejich správné skladování hrají důležitou roli pro jejich krásný vzhled. Vlivem různých faktorů totiž dochází k jejich poškozování. Varovat vás ovšem mohou již první znaky, díky kterým se dá poškození snadno předejít.

Hlavní typy poškození šperků

  • Fyzické poškození – mechanické nárazy, poškození od jiných předmětů apod. Tomu lze zabránit nošením vhodného oblečení a obuvi, odkládáním šperků před sportem a správné skladování šperků.
  • Chemické poškození – působení chemických přípravků nebo kosmetiky. Tomu se dá předejít odkládáním šperků před úklidem a používáním kosmetiky.

Správné skladování šperků

  1. Ideální podmínky pro skladování - vlhkost, přílišné horko nebo naopak chlad a působení slunečního záření může mít negativní vliv na krásu šperků. Ideální volbou je sucho, pokojová teplota a absence slunečního svitu.
  2. Originální krabičky – jednou z možností uložení šperků jsou originální krabičky, ve kterých jste je zakoupili.
  3. Sáčky na šperky –sametové, organzové, látkové a další sáčky.
  4. Šperkovnice – chrání šperky přes prachem, poškozením nebo případnou ztrátou. Může mít i několik pater a nabízí možnost přehledného uložení jednotlivých prstýnků, náramků, přívěsků a dalších kousků.
  5. Stojany a misky –  stojany jsou řešením pro zavěšení řetízků, náramků nebo náušnic. Speciální misky se hodí například na prstýnky. Zároveň se také stojany a misky stanou zajímavým designovým doplňkem.
  6. Oddělené skladování jednotlivých šperků – jako prevence předcházení poškrábání a dalšímu poškození šperků je ideální volbou jejich oddělení skladování, a to hlavně u šperků s diamanty.

Nesprávné skladování a jeho důsledky

Nesprávné skladování šperků může přinášet tyto důsledky:

  • poškrábání
  • ztráta lesku
  • oxidace
  • ztráta původní barvy
  • odpadnutí drahokamů

Varovné znaky blížících se problémů

Dbejte na pravidelnou kontrolu jednotlivých šperků. Mezi varovné znaky blížících se problémů patří:

  • prvotní opotřebení v podobě škrábanců nebo promáčklin
  • změna barevného odstínu
  • lehce uvolněné drahokamy

Postupy při poškození šperků

Co dělat, když již dojde k poškození šperků? První pomocí může být jejich vyčištění a vyleštění v domácích podmínkách, například pomocí osvědčených babských rad. V případě závažnějších poškození je vhodné vyhledat odborníka ohledně opravy šperků.

Ochraňte své oblíbené šperky dodržováním důležitých zásad, jako je jejich sundání před manipulací s čistícími přípravky nebo kosmetikou, fyzickou aktivitou, koupáním v bazénu nebo pobytem v sauně a myslete na správné skladování. Pro další poradenství nebo prohlídku šperků navštivte zlatnictví, kde se vám budou věnovat odborníci s bohatými zkušenostmi.