... děláme šperky více než 20 let

Jak vyčistit zlato

Velmi často dostáváme dotazy na možnosti vyčištění zlatých šperků v domácích podmínkách. Jde to vůbec? Jistěže ano. Sice ne vždy, ale s běžným znečištěným či zašlým povrchem zlata si doma poradíte. Internet je plný rad, my ale doporučujeme zkusit jen ty opravdu bezpečné, abyste nesplakali nad výsledkem. Některé škody napáchané z nevědomosti nelze zcela odstranit ani u zkušeného klenotníka.

Přeleštění bavlněným hadříkem

Při čištění zlatých šperků začněte vždy přeleštěním měkkým bavlněným hadříkem. Možná budete překvapeni, když tato první fáze čištění bude zároveň i tou poslední, neboť po ní vaše klenoty zázračně prokouknou. Bavlněný hadřík zpravidla nestačí tam, kde je příliš členitý povrch šperku nebo usazená mastnota.

Umytí vodou

Druhým krokem v cestě za revitalizovaným prstýnkem/naušnicí/řetízkem atd. je jeho umytí v mýdlové vodě. Myslíme tím vodu z tuhého mýdla. Třeba olivového nebo kokosového. Sprchové gely či tekutá mýdla nedosahují takového účinku. V teplé vodě rozpusťte mýdlo a šperky do ní ponořte. Nechce je v lázni několik minut a poté můžete použít houbičku nebo měkký kartáček, kterými zlatý kousek vydrhnete. Mějte ale vždy na paměti, že zlato i jeho slitiny, jež se běžně k výrobě šperků používají, jsou velmi měkké a je tedy třeba s nimi zacházet s opatrností. Příliš vehementní drhnutí drsným povrchem ze šperku možná odstraní veškeré nečistoty, ale zároveň ho téměř jistě poškrábe. A škrábance doma bohužel nevyleštíte.

Elektrolýza

Poslední sámodómo metodou, kterou můžeme s klidným svědomím doporučit, je využití chemicko-fyzikálního procesu jménem elektrolýza. Nebojte, není to nic, co byste nezvládli. Potřebujete hrnec, kousek alobalu nebo jiné hliníkové folie, prášek do pečiva (či jedlou sodu) a vodu. Na dno hrnce dejte alobal a na něj položte čištěné šperky. Zasypte je jedlou sodou a zalijte vodou tak, aby vše bylo ponořeno. Zahřejte k varu a mírně vařte několik minut. Nechte zchladnout, opláchněte a omyjte mýdlovou vodou. Přeleštěte hadříkem a je hotovo.

Čištění speciálním prostředkem

Nejúčinnější a zároveň nejbezpečnější variantou je čištění speciálním prostředkem k tomu určenému, který zakoupíte v klenotnictví. Existují i hadříky, napuštěné účinnou látkou, které vám práci ještě více usnadní.

Další metody, jako je čištění cigaretovým popelem, kyselinou citronovou či samotnou jedlou sodou nemůžeme doporučit. Hrozí jednak mechanické poškození povrchu šperku a potom i nežádoucí chemická reakce. To platí dvojnásob u šperků s kamenem. Nikdy, opravdu NIKDY se nepouštějte do domácího čištění šperků s perlami, výše zmíněná kyselina citronová by vám tento přírodní klenot mohla snadno naleptat a při opakované expozici kyselinám (i třeba v podobě octa..) dokonce rozpustit.

Na závěr ještě připojíme moudrou radu: lépe než složitě čistit je snažit se šperk znečištění nevystavovat. Především to platí při expozici makeupu, kyselinám a silným zásadám (například při čištění koupelny či toalety), rozpouštědlům (ředidlo, benzin..) ale třeba i laků na nehty a podobně. Nejlepší je tedy šperky na rizikové činnosti sundávat. Jen tak vám budou dělat radost dlouhá léta. Mějte na paměti, že některé škody se při sebevětší vůli klenotníka napravují jen horko těžko.