... děláme šperky více než 20 let

Jaké typy zapínání náušnic znáte?

Při vybírání náušnic jsme my ženy často zaměřeny jen na jejich design a materiál. Není se čemu divit, třpytivá krása drahých kamenů, opaleskující mat perel a naleštěný povrch šperku nás snadno zaslepí a odvede o praktických detailů. Právě ty, když je přehlédneme, nám ale mohou nošení náušnic velmi znepříjemnit. Jedním z nich je typ zapínání. Při osobním výběru si zapínání můžeme prohlédnout, pokud ale hledáme šperk na internetu, je dobré znát názvy základních druhů zapínání, abychom pak nebyly nemile překvapeny. Proto jsme pro vás připravili přehled těch nejběžnějších patentů, se kterými se můžete na náušnicích setkat spolu s jejich výhodami a nedostatky.

Zapínání na puzetku

Zapínání na puzetku je nejběžnější a také nejjednodušší typ. Používá se u pecek a visacích náušnic. Tenká hladká tyčinka se zastrčí do ušní dírky a na ni se zezadu nasadí puzeta, jejíž tvar je variabilní. Je to velmi jednoduché a výhodné zejména pokud náušnice často sundáváte. Proti nechtěnému strhnutí puzety lze konec tyčinky zajistit ještě silikonovou koncovkou.

Zapínání na šroubek

Sofistikovanější verzi téhož systému představuje zapínání na šroubek. Základní princip je obohacen o závity na tyčince, na něž je našroubován šroubek. Elegantní řešení, které navíc chrání jemnou kůži za ušima proti otlaku špičkou tyčinky náušnice. Riziko náhodného vypadnutí či vytržení je minimální. Dobrý klenotník vám navíc závit rád vybrousí i na původně hladké tyčince.

Dámský patent

Nejklasičtějším zapínáním je dámský patent. Uchem provlečený závěs se na zadní straně ucha zaklapne do klapky. Snadná manipulace a navíc to dobře vypadá, i když má dáma vyčesané vlasy. Je třeba dbát na opatrnou manipulaci s klapkou, aby nedošlo k jejímu odlomení. Proto je dobré náušnice ukládat do šperkovnice.

Ruský (též francouzský nebo řecký) patent 

Ruský (též francouzský nebo řecký) patent vychází z dámského. Rozdíl spočívá v tom, že závěs je zcela schován v ušní dírce a klapka v podstatě splývá s náušnicí, je tedy „neviditelná“. Tento typ zapínání se příliš nehodí pro majitelky masivnějších boltců. Takový by totiž stlačily, což by při delším nošení bylo nejen nepříjemné, ale vzhledem k vysokému množství akupresurních bodů na ušním lalůčku by to mohlo vést i k určitým zdravotním obtížím. Při otevírání a zavírání ruského patentu postupujte jemně, není třeba velké síly.

Africký závěs

Minimalistickým provedením je znám africký závěs. Zakončení na háček bez jakéhokoli zapínání se jen prostrčí uchem. Tento typ se nejlépe vyjímá na elegantních visacích večerních náušnicích. Rozhodně ale není vhodní na sport či pokud si přes den často přetahujete přes hlavu oblečení.

Brizura

Brizura je nejčastější typ zapínání dětských náušnic. Jako jediné se zapíná zepředu. Háček prostrčíme uchem a kuličku na jeho konci provlékneme očkem na přední straně náušnice. Ze všech jmenovaných zapínání vyžaduje tohle největší zručnost a opatrnost. Jakékoli ohnutí jedné či druhé části vyžaduje opravu, jinak nebude zapínání fungovat. Brizura se zpravidla nepoužívá u náušnic pro dospělé ženy, s výjimkou kousků pro drobné ženy.

Za zmínku stojí ještě speciální zapínání kruhových náušnic. Do zadního dutého dílu náušnice se zasune tenký závěs procházející uchem. I zde je třeba postupovat opatrně, při použití nadměrné síly můžeme kruh ohnout nebo dokonce zlomit.

Pokud si nejste jisti svou zručností, doporučujeme navštívit klenotnictví osobně. Jen tak si můžete jednotlivé typy zapínání vyzkoušet a být si jisty, že vám nošení nových náušnic bude dělat jen a jen radost.