Prsten s diamantem nebo prsten se zirkonií?
Nechat zasadit do snubního nebo zásnubního prstenu diamant nebo zirkonii? Je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl v kvalitě? A v čem jsou tedy přednosti diamantu, pokud je dražší než zirkonie?
Takové jsou časté otázky zákaznic. Abych na ně mohl odpovědět, musím nejdříve vysvětlit, co to vlastně diamant a zirkonie je.
Co je to zirkonie?
Kubicka zirkonie - chemicky oxid zirkoničitý ZrO2. Je to synteticky (uměle) vyráběný nerost, který se zasazuje do šperků pro svou podobnost z diamantem. Jeho tvrdost je 8,5 v Mohsově stupnici a index lomu světla 1,93-1,98
Co je to diamant?
Diamant - chemicky je to krystalický uhlík C. Na rozdíl od zirkonie je to přírodní nerost,který se získává těžbou v dolech. Jeho tvrdost je 10 Mohsově stupnici a index lomu 2,42.
Nebudu se zde rozepisovat o klasifikaci diamantů ve šperkařství, potřebné informace můžete nalézt třeba zde.
Jaký je praktický rozdíl mezi diamantem a zirkonií při nošení ve šperku?
S předchozího vyplývá, že diamant má větší index lomu než zirkonie. Index lomu určuje způsob šíření světla při jeho průchodu kamenem. V praxi to znamená, že diamant je ve šperku jiskřivější - tedy má krásnější hru barev a oheň než zirkonie. Když je zasazený ve snubním prstenu jeden malý diamant třeba 0,020ct (průměr asi 1,70 mm), tak ho na první pohled od zirkonu nepoznáte. Pokud je ale více menších diamantů pohromadě, třeba v 5 ks v řadě vedle sebe, je už efekt jasně vidět.
Diamanty podstatně pěkněji jiskří než zirkonie. S počtem diamantů potom roste tento efekt hry barev pověstného pro diamanty. Při zasazení diamantu v zásnubním prstenu, kam se většinou umisťuje jeden větší diamant, platí, že jeho jiskra,hra barev a oheň roste z jeho velikostí. U větších kamenů se už stěží může zirkon diamantu rovnat.
Především však diamant předstihuje zirkon svou tvrdostí. Těch 1,5 o které je diamant tvrdší než zirkonie na Mohsově stupnici je ve skutečnosti veliký rozdíl. V praxi to znamená, že zirkon se při nošení po nějaké době „ošoupá“ o tvrdší předměty a ztratí tím svůj třpyt. Diamant je nejtvrdším nerostem na Zemi. Při nošení ve šperku se jeho povrch nemá o co narušit, všechny okolní předměty jsou měkčí než on. Proto se diamantový prsten po babičce třpytí pořád stejně krásně, jako kdysi.
Ještě bych zmínil jednu přednost diamantu v porovnání se zirkononií - a to je jeho větší houževnatost. Drahé kameny jsou nejenom tvrdé, ale i poměrně křehké. Při prudkém nárazu se mohou rozbít. A diamant je v tomto směru určitě odolnější než zirkon.
Při výběru, zda-li zvolit zirkonii nebo diamant, bude kromě ceny hrát roli i trvanlivost šperku. Každá věc se při používání opotřebovává, platí to i pro šperky, pro snubní prsteny a zásnubní prsteny pak dvojnásob.
Výhoda zlata ale je v tom, že jeho povrch lze po určité době nošení obnovit tak, že šperk je zase jako nový. Malé zirkony, které ztratily svůj třpyt už ale vyleštit nelze. Proto u zásnubních a snubních prstenů, kde od šperku už asi očekáváme delší trvanlivost, je výběr diamantů určitě ke zvážení.