... děláme šperky více než 20 let

Jak se kde nosí snubní prsten

Starověcí Římané nosili snubní prsten na pravé ruce. Věřili totiž tomu, že levá ruka je nešťastná a také nespolehlivá. Z toho důvodu je zcela pochopitelné, že snubní prsten, o kterém si mysleli, že je žílou lásky přímo spojen se srdcem nositele, raději nasadili na ruku pravou. To celé pak symbolizovalo, že je srdce toho, kdo prsten nosí, již obsazené. Koneckonců i v Indii dlouhá léta nosili prsteny na pravé ruce. Levou ruku zde považovali za nečistou. V dnešní době je zde ale již povoleno nosit prsten na libovolné ruce.

V zemích jako je Nizozemí nebo Německo ženy nosí zásnubní prsten na levé ruce a snubní pak právě zase na pravé. Vyjadřují tak změnu sociálního postavení. A zemí, ve kterých se prsten nosí na pravé ruce, je mnohem více, než byste si mysleli. Patří mezi ně také Belgie (ale pouze na některých územích), Norsko a Dánsko, ale i Polsko, Rusko či Bulharsko. A v neposlední řadě též Rakousko a Srbsko, společně s Ukrajinou, Řeckem, Lotyšskem a Maďarskem. Mimo Evropu je to pak třeba Gruzie, Kolumbie, Kuba, Peru nebo Venezuela.

Naopak nosit snubní prsten na ruce levé, je docela nedávnou tradicí. Zrodila se asi na počátku 18. století. Předtím se totiž dokonce i v anglofonních zemích nosily prsteny na pravé ruce. Avšak již staří Egypťané věřili, že žíla lásky vede od čtvrtého prstu levé ruky přímo do srdce. V jejich případě nebylo symbolické pouze umístění prstenu lásky, ale také jeho tvar – kruh. Kruh, který nemá konce ani začátek a tím odkazuje k nekonečnosti lásky.

Určitě vás nepřekvapí, že v České republice se snubní prstýnek nosí na prsteníčku levé ruky a tak je tomu i ve většině západních zemí Evropy. Zásnubní prsten pak po svatbě můžete přesunout na prsteníček pravé ruky anebo jej můžete nechat oba dva na levém prsteníčku. Pak by k sobě ale měly tak nějak sedět ne jen tvarem, ale také stylem.

Zajímavostí je také to, že před druhou světovou válkou muži snubní prsteny nenosili. Začali s tím až v této nelehké době, kdy si je brali sebou na frontu, aby se mohli při pohledu na ně uklidňovat myšlenkou na to, že na ně doma čeká jejich milovaná žena.

Nošení snubních prstenů má každopádně svou tradici a hlubokou symboliku, ať už je nosíte na jakémkoliv prstu nebo ruce. Důležité je to, že vám každý den připomínají, koho milujte a co pro vás v životě znamená.