... děláme šperky více než 20 let

Jak vybrat zásnubní prsten

Svatba je jeden z nejzásadnějších okamžiků v životě. A každé svatbě předchází žádost o ruku. A ta se neobejde bez zásnubního prstenu.

Dnešní trh nabízí skutečně nepřeberné množství typů prstýnků z různých materiálů, s různým zdobením. Jak se v tom vyznat a nezbláznit se?

Milý budoucí ženichu, musíte dobře naslouchat své budoucí nevěstě, abyste měl představu, jaký prstýnek vybrat. A když ji máte, můžete začít hledat. Prvotní inspiraci můžete najít na internetu. Tam také zjistíte přibližnou cenu šperku, která také může hrát při výběru roli. Pozor, ceny jsou skutečně jen orientační, proto až budete mít jasno, neváhejte se u vybraného klenotníka zeptat na nacenění. Rozhodně neplatí, že prsteny objednané přes internet jsou vždy levnější!

Až budete mít jasno ohledně vzhledu prstýnku, vyberte materiál. Zohlednit byste měl například povolání své milé. Jestliže předpokládáte, že si prsten nebude sundávat ani v práci a pracuje manuálně, vystaví šperk většímu opotřebení. Zde se hodí materiál odolnější, například ocel nebo platina. Měkké zlato by se rychle poškrábalo a nedělalo by jí radost. Stejně tak aktivní sportovkyně vystavuje prsten většímu zatížení.

Pokud si můžete dovolit méně odolný kousek, vybírejte mezi prsteny ze zlata. Barvu zlata vybírejte tak, aby ladila k životnímu stylu a vkusu vaší nastávající. Je-li založením spíš minimalistka, hodí se spíše zlato bílé. Pokud naopak preferuje zdobnější styl, bude se jí více líbit žluté, červené nebo decentnější růžové zlato. Jestli tápete, jakou barvu kovu zvolit, prohlédněte si ostatní šperky, které vaše přítelkyně vlastní a vyberte tu, která se k ostatním kouskům hodí. Byla by škoda, aby se kvůli zásnubnímu prstýnku musela vzdát všech ostatních šperků.

Ke zdobení se používají kameny, dříve klasické diamanty v bílé barvě dnes dohání drahokamy barevné a také se často tyto druhy kombinují. Opět záleží na vašich preferencích. Někdo věří na symboliku jednotlivých minerálů, jiný preferuje diamantovou klasiku. A zase – pokud nevíte, pak vězte, že diamant ještě žádnou ženu neurazil!

Povrch prstenu může zdobit také gravírování, ať už jednoduchá linka nebo složitější vzor.

Další věc, kterou musíte vybrat, je povrchová úprava. Lesklý povrch je velmi efektní a působí luxusním dojmem, je však nejvíce náchylný k poškrábání. Profesionální klenotník vám ke zhotovenému prstenu poskytne doživotní servis a k tomu patří i pravidelné čištění a leštění. Pískování povrchu naopak lecjaký škrábanec skryje a údržba potom nemusí být tak častá.

Nakonec je třeba zvolit šířku a profil prstýnku. Pokud se rozhodnete pro minimalistický styl, jsme schopni vyrobit i tenký prstýnek šířky 1,5 mm. Ovšem jsme zde omezeni ve zdobení, na takový prsten není například možné zhotovit rytí nebo vložit velký kámen.

Profil může být rovný či půlkulatý, každému vyhovuje něco jiného. U zásnubního prstenu je nevýhoda, že si ho obdarovaná nemůže vyzkoušet. Proto je dobré, objednat ho u klenotníka. Snažíme se navrhovat a vyrábět šperky na míru. A pokud nebude prsten vaší snoubence sedět, rádi ho upravíme. I když je jistě jednodušší vybrat prsten přes internet, skýtá to také mnoho úskalí. A protože se často jedná o mnohatisícovou investici na dlouhá léta, je opravdu lepší obětovat čas na návštěvu obchodu. Není pravda, že prsteny vyrobené na zakázku jsou dražší.

Mnoho klenotníků nabízí také sety zásnubního a snubního prstenu. Pak je žena může nosit oba na jednom prstu a báječně se spolu doplňují.

Na závěr ještě napišme, že ačkoli si dnes můžete vzhled svého prstenu vymyslet do nejmenších detailů, vždy je dobré se zamyslet nad připomínkami vašeho klenotníka. Máme mnoho zkušeností a pokud se vám snažíme nějakou vaši ideu rozmluvit, není to z pohodlnosti, ale proto, abychom zhotovili zakázku, se kterou budete spokojeni po dlouhá léta a za kterou se nemusíme stydět.

Přejeme vám při výběru zásnubního prstýnku šťastnou ruku.